Aktüerya ve Risk Yönetimi Bölüm Tanıtımı

Tahmini Okuma Süresi: < 1 dakika

Aktüerya; insanların doğum, ölüm, evlilik, hastalık, kaza, sakatlık, emeklilik gibi yaşamını; yangın, fırtına, deprem, sel, hırsızlık, dolandırıcılık gibi mal varlığını etkileyen rasgeleliğe bağlı öngörülemeyen olaylarla ve bu olayların oluşumunun finansal etkileriyle ilgilenir.

Aktüerya bilimcileri bu tür olayların oluşma riskini analiz etmek, olasılıklarını tahmin etmek ve bu olayların finansal etkilerini hafifletici güvenlik programları oluşturmak üzere eğitilirler.

Aktüerlik mesleği Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’da ücret, prestij ve iş tatmini açısından ilk on meslek içinde yer almaktadır. Karabük Üniversitesi İşletme Fakültesi Aktüerya ve Risk Yönetimi Bölümü’nü bitiren öğrenciler sigorta sektöründe, kamu ve özel sosyal güvenlik kurumlarında, bankalar ve yatırım firmalarında çalışabilirler.

Aktüerya bilimcileri ulusal ya da uluslararası aktüerlik sınavlarına girerek Aktüerler Yönetmeliği’nin öngördüğü koşulları yerine getirdikleri takdirde imza yetkisine sahip aktüer ünvanını da alabilirler. (Kaynak: Karabük Üniversitesi)

Bu eğitim programı yalnızca Karabük Üniversitesinde sunulmaktadır.


Karabük Üniversitesi Aktüerya ve Risk Yönetimi Taban Puanları
Türü Devlet
Fakülte/Yüksekokul İşletme Fakültesi
Puan Türü EA
Toplam Kontenjan 52
0,12 Katsayı İle Yerleşen Son Kişinin Puanı Kontenjan Dolmadı
2019 Tavan Puan 264,53876

Bölüm ile ilgili detaylı bilgi için: http://isletme.karabuk.edu.tr/icerikGoster.aspx?K=S&id=11&BA=aktuerya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir