2022’de Sigorta Strateji’de En Çok Okunan 10 Yazı

Tahmini Okuma Süresi: 2 dakika

2022 yılında Dünya çok önemli gelişmelere sahne oldu. Ukrayna-Rusya savaşı, global enflasyon problemi ve artan jeopolitik riskler arasında, Türk sigorta sektörü de bu gelişmelerden bir hayli etkilendi. Sigorta Strateji olarak biz de geride bıraktığımız yılda sigorta sektöründeki güncel konu başlıklarında tartışmaya katkı vermeye çalıştık.

Gelin 2022 yılında Sigorta Strateji’de en çok okunan yazılar hangileri olmuş, ona bakalım.


1. Sigorta Satışlarını Artırmanın 17 Davranışsal Yolu

Yayınlandığı Haziran 2020 tarihinden beri büyük bir ilgi ile okunan bu yazı kısa zamanda Sigorta Strateji tarihinin en beğenilen yazıları arasına girmeyi başardı. Sigortacılıkta müşteri psikolojini anlamak ve bu sayede satışlarınızı artırmak istiyorsanız, bu yazıyı kesinlikle okumalısınız.

 


2. Sigorta Şirketleri Neden Her Durumda Kazanır?

Sigorta şirketleri risk yönetimi konusunda uzmanlaşmışlardır, peki söz konusu finansal yönetim olduğunda sigorta sektörünü zarardan koruyan şey ne? Nasıl oluyor da hem ekonomi iyiyken hem de ekonomi kötüyken kar etmeyi başarıyorlar?

 


3. Tüm Yönleriyle Tekafül (Katılım) Sigortacılığı

Katılım sigortacılığı son yılların öne çıkan başlıklarından birisi. Peki katılım sigortacılığı nasıl ortaya çıkmış? Geleneksel sigortacılıktan farkı ne? Dünya ve Türkiye’deki büyüklüğü ne? Tüm bu soruların yanıtlarını bu yazıda bulabilirsiniz.

 


4. Osmanlı İmparatorluğu’nda Sigortacılığın Başlangıcı

Sigorta tarihi pek çok insanın ilgisini çeken ancak nitelikli bilgiye ulaşmanın oldukça zor olduğu bir alan. Bu yazıda Osmanlı İmparatorluğu’nda sigortacılık uygulamalarının nasıl başladığına ve ne kapsamda uygulandığına yakından bakıyoruz.

 


5. Limon Piyasası: Sigortacıların Bitmeyen Kabusu

Asimetrik bilgi, limon problemi ve ters seçim. İstisnasız her sigortacının bilmesi gereken, sigorta piyasası üzerinden önemli etkileri olan teoriler. Bu yazıda limon piyasası etrafında şekillenen asimetrik bilgi ve ters seçim kavramlarını inceliyoruz.

 


6. Artık Orada Bir Fakülte Var Uzakta

Türkiye’de sigortacılık eğitimi alanındaki en önemli eğitim kurumlarından biri olan Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Yüksekokulu artık Finansal Bilimler Fakültesi! 25 yılı aşkın süredir gösterilen çabanın bir sonucu olan bu önemli başarıdan dolayı okulun tüm mezun ve mensuplarını kutluyoruz. Bu yazı da işte bu anlamlı başarının hikayesini anlatıyor.

 


7. Bitcoin ve Blockchain Sigortacılığı Nasıl Etkileyecek?

Bitcoin ve blockchain kavramlarını sıklıkla duyuyor, ancak sigortacılık üzerindeki muhtemel etkileri hakkında çok az şey biliyoruz. Bu yazı finansal teknolojiler alanındaki gelişmelerin sigortacılığı nasıl etkileyebileceği üzerinde duruyor.

 


8. Mevduat Sigortası Nedir, Ne Değildir?

Mevduat sigortası esası itibariyle bir sigorta ürünü olmasına rağmen sigortacılar tarafından çok az bilinen bir konu. Ülkemizdeki uygulaması ise Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından yürütülüyor. Bu yazıda Türkiye’deki mevduat sigortasının kapsamı ve uygulama esaslarıyla ilgili detaylı bir açıklamaya yer veriliyor.

 


9. Sigortacılıkta Kişisel Gelişim İçin En Etkili 6 Kaynak

Sigortacıların kişisel gelişimi çok konuşulan ama çok az aksiyon alınan bir konu. Bu yazı sigortacıların kişisel gelişimlerini desteklemek için yararlanabilecekleri kurumları anlatıyor.

 


10. Sigortacılıkta Yeni Nesil Dağıtım Kanalı Stratejileri

Sigorta sektöründe dijitalleşmeyle birlikte dağıtım kanallarının geleceği sıklıkla tartışılan bir konu. Bu yazıda sigortacılıkta yeni dönemin parametrelerine uygun olarak alternatif dağıtım kanalı stratejilerine yer veriliyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir