Sigortacılıkta Blockchain: Gerçek Hikaye Ne?

Tahmini Okuma Süresi: 2 dakika

Blockchain dünyayı değiştirecek… Dağıtılmış kayıt teknolojisi iş dünyası için, yüzyıllar önce muhasebe sisteminin kullanılmaya başlanmasından bu yana en büyük şans… Her endüstri, blockhainin yeni iş dünyasının temelini oluşturduğu bu devrimi yaşayacak… Günümüzde blockchain tartışılırken bu tarz abartılı ifadeler sıklıkla kullanılıyor. İş dünyası liderleri için esas soru bunun ne kadarı abartı ne kadarı gerçek. Sigorta yöneticileri soruyor, gerçek hikaye ne?


Faaliyet Alanı Sınırlı

Amerika’lı danışmanlık firması Strategy Meets Action (SMA), yakın zamanda sigorta yöneticileriyle blockchain konusundaki farkındalıklarını ölçmek ve iş hayatındaki kullanımına ilişkin beklentilerini öğrenmek için bir anket yaptı. SMA’nın araştırmasının başlığı hikayeyi ana hatlarıyla özeltiyor; Sigortacılıkta Blockchain: Bilinç Artıyor, Faaliyet Hala Sınırlı. Araştırmaya göre sadece bir yıl öncesiyle karşılaştırıldığında farkındalık önemli ölçüde artmıştı.

Bu çok şaşırtıcı değil çünkü bugünlerde blockchain hakkında düzinelerce makaleler, videolar ve konuşma yayınlanıyor. Birçok sigortacı çalıştay düzenledi, çalışanlarını bu konuda uzmanlaştırdı ve hatta konsorsiyumlara katıldı. Bunlara bağlı olarak eğitim ve anlayış sektör genelinde istikrarlı olarak artıyor.

Araştırmaya ulaşmak için tıklayın.


Son zamanlarda blockchaine dayalı birkaç proje yayınlandı ve bazı sigortacılar bu teknolojiyi denediler fakat sigortacıların büyük çoğunluğu bekle ve gör modundalar. Yine de sigortacılar potansiyeli anlamaya başlıyor. Blockchainin görünürlüğünü arttıran Bitcoin gibi dijital para birimlerinin yanında, sigortacılar bu teknolojinin;

  • Mikro sigorta
  • Eşlerarası (peer-to-peer) sigorta
  • Varlık takibi ve kimlik doğrulama
  • Akıllı sözleşmeler
  • Hassas bilgi ve belge paylaşımı

konularında önemli bir unsur olması bekleniyor. Mal ve kaza sigortacıları, ürünlerinin kompleks yapısı ve sağlayıcı ekosistemi gereği teknolojide en yüksek potansiyeli görüyor.

Blockchain iş dünyasının temelini oluşturabilir ve sigortacılığa nüfuz edebilir, ancak bunun önümüzdeki on yılda aşamalı olarak gelişmesi bekleniyor. Eninde sonunda, bu teknoloji dünyayı döndüren dijital altyapının bir parçası olarak görünmez olabilir, tıpkı daha önce ortaya çıkan diğer önemli teknolojiler gibi. Bir zamanlar üstün teknoloji sayılan TCP/IP ve HTTP, bugün iş çevrelerinde çok nadir olarak konuşuluyor. Bu teknolojiler internet ve dijital dünyanın en temel sağlayıcıları olarak perde arkasında yer alıyorlar. Benzer bir son blockchaini de bekliyor olabilir.


Ve, gerçek hikaye? Evet blockchain hayati derecede önemlidir ve dünyanın iş yapma biçimini değiştirme potansiyeline sahip bir teknolojidir. Fakat, kullanımı geliştikçe, önümüzdeki 20 -30 yıl boyunca sigorta ve diğer endüstriler arasında genişledikçe, daha az abartılan standart bir yapı taşı haline gelecektir.

Kaynak:

Insurancethoughtleadership.com internet sitesinde “Blockchain: What’s the Real Story?” başlığıyla yayınlanmış olan yazının Türkçe çevirisidir.

Yazar; Mark Breading

http://insurancethoughtleadership.com/blockchain-in-insurance-the-real-story/

 

Dr. Hasan Meral

Sigorta sektöründe ürün yönetimi, underwriting ve dijital pazarlama alanlarında çalıştı. Halen BNP Paribas Cardif Türkiye'de Ürün Yönetimi Müdürü olarak görev yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir