Yakından Takip Etmeniz Gereken 5 InsurTech

Tahmini Okuma Süresi: 4 dakika

Sigorta sektörü, üç yüzyıldır süregelen geleneksel faaliyetlerin tadını çıkardıktan sonra, teknoloji temelli start-uplar tarafından her açıdan parçalanmaya başladı, start-uplar sektördeki tüm standartlar bir adım öteye taşındı.

Geleneksel olmayan, güncel ve pazara duyarlı dijital sigorta ürünleri, eski, güvensiz ve tatmin edici olmayan kurumlar arasında yolunu rahatlıkla buluyor, bugün start-uplar ve sigorta şirketleri arasındaki rekabet girişimci ve yatırımcıların hayal ettiklerinin çok ötesinde.

Sigorta pazarındaki çeşitli segmentlerde, yatırımcılar tarafından desteklenen girişimciler endüstrinin hızla dönüşmesini ve bozulmasını sağlıyor. Müşteri talebi, ilgili şirketler için temel iş modellerini, değer oluşumlarını ve anahtar kabiliyetleri dönüştüren en önemli itici güç konumunda.

Bize göre sigorta sektöründe oyunu değiştiren ilk beş InsurTech girişimini sizin için derledik;


Everledger
Blockchain Tabanlı Varlık Koruması (Everledger)

Kendilerine “geleceğin dijital kasasını” diyorlar ve buna katılmamak zor. 2015 yılında kurulan Everledger, sigortacılara yılda 2 milyar dolarlık maliyet getiren bir tür dolandırıcılık olan mücevher sahtekarlığını önlemek için en ileri teknolojiye güveniyor. Everledger, blockchain teknolojisini, akıllı sözleşmeleri ve makine görüşünü kullanarak, kıymetli mallar için sahte hasar ihbarlarını engelleyen eşsiz ve değişmez bir profil oluşturdu.

1,6 milyondan fazla elması dijitalleştiren Everledger, teknolojinin sigorta dünyasında entegrasyonu sayesinde dünya pazarına güven getirmeyi hedefliyor. Diğer pazarlara açılma planları yapan bu Londra merkezli start-up halihazırda Singapur Elmas Yatırım Borsası ve ABD merkezli SAP gibi teknoloji devlerine hizmet veriyor.


Metromile
Kullandığın Kadar Öde (Metromile)

San Francisco merkezli Metromile şirketi, yılda 5,000 milden daha az süren araçlara mil başına otomatik sigorta sağlıyor. Bu eşsiz fiyatlandırma modeli, toplu taşımacılık odaklı metropoller, kalabalık megakentler, genç sürücüler veya arabasını az kullanan herkes ve sınırsız araç sigortasına ihtiyaç duymayan herkes için mükemmel bir teklif.

Küçük bir kablosuz cihaz olan Metromile Pulse’u kullanan şirket, bu sayede müşterilerin kilometre kullanımlarını ölçüyor – olası itilafları önlemek için basit bir çözüm. Şirket ayrıca, aracınızla ilgili işlemlerinizi oldukça kolaylaştıran bir sürüç uygulaması sunuyor (aracınızı park ettiğiniz yeri bulmaktan araç bakımınızı nasıl yapacağınıza kadar), bu da InsurTech firmalarının sahip olduğu genişleme imkanlarını gösteriyor.

Şu anda ABD’nin sadece yedi eyaletinde mevcut olan Metromile, kapsama alanını genişletmeyi ve düşük kilometreli sürücüler için pazarı dönüştüren firma olarak adını yazdırmayı planlıyor. 2016 yılında aldığı 191,5 milyon dolarlık yatırım ile Metromile’nin araç sigortası sektörünü, sizin 5000 km’yi tamamlamanızdan daha hızlı dönüştüreceğine inanıyoruz.


Oscar

InsurTech’i Sağlık Hizmetlerine Getirmek (Oscar)

2016 yılında aldığı 400 milyon dolarlık inanılmaz büyüme fonu yatırımıyla Oscar,  sağlık sigortası piyasasını bozmak ve gerçekleşmekte olan küresel HealthTech devriminin bir parçası olmak için yolda.

Bu yıkıcı New York merkezli girişimin arkasındaki fikir, işverenleri aracılığıyla özel sigortası olmayan Amerika’lılara hızlı tavsiye ve ilaç arama imkanı sunmaktır. Oscar, samimi bir mobil uygulama ve web sitesi üzerinden müşterilerine bireysel planlar ve kişisel ilgi sunar. Çözümlerinin basitliği ve pazardaki anlaşılabilir ve verimli sağlık hizmetlerine olan talep onları kısa sürede pazarı dönüştüren bir firma haline getirdi.


Trov
Trov ile Eşya Koruması

İngiltere merkezli Trov, kişisel eşyaları korumak için tamamen esnek, modüler, isteğe bağlı sigorta çözümleri sunmaktadır.Şirketin kullanıcı deneyimi geleneksel sigorta dünyası ile karşılaştırıldığında göre tamamen eşsiz. Trov ile poliçeler her an başlatılabilir, durdurulabilir ve sonlandırabilir. Tazminat talepleri birkaç dakika içinde akıllı telefon üzerinden yapılabilir ve anlaşmazlıklar gerçek zamanlı sohbet yoluyla yönetilebilir.

Şu anda İngiltere ve Avustralya’da faaliyet gösteren şirket, ABD ve Japonya’ya genişlemeyi hedeflemektedir. Trov’un Kaliforniya da dahil olmak üzere 31 ABD eyaletinde faaliyet göstermesi halihazırda onaylandı.

Coğrafi hedeflerin ötesinde, Trov ayrıca pay-per-mile (km başına öde) araç sigortası sunmayı hedefliyor. Şirket Metromile’ın pazarını yakından izliyor ve bu da araç sigortası alanındaki InsurTech rekabeti arttırıyor. 91 milyon dolarlık bir fonla Trov, belirlenen hedefleri karşılamak ve hatta aşmak için iyi bir noktada.


Lemonade

Listenin Olmazsa Olmazı: Lemonade

Lemonade tartışmasız hakkında en fazla konuşulan InsurTech şirketi, bunun iyi de bir sebebi var. Bir yazılım şirketi gibi davranan sigorta şirketi, son derece kullanıcı dostu müşteri deneyimi ve kullanıcı ara yüzü ile sigorta pazarına girdi ve makine öğrenmesi ve büyüleyici chatbot hizmeti sayesinde tazminat taleplerini neredeyse imkansız bir hızda işledi.

Bugün Lemonade, 14.315 kişiye (Haziran 2017 itibariyle) en gelişmiş eş düzeyler arası (peer-to-peer) sigorta modelini sunmaktadır. New York merkezli girişim, sektörü sarsmak için yeni ve cesur bir adım attı ve geleneksel poliçelerde beğenilmeyen bir gereklilik olan muafiyetleri kaldırdı. Bu tarz radikal yıkıcı fikirlerle, aldığı milyonlarca dolarlık fonla ve şirketin Davranış Yönetici olan dünyaca ünlü davranışsal ekonomi gurusuyla (Dan Ariely), uzun yıllar boyunca Lemonade hakkında konuşacağımızdan eminiz.


InsurTech’in Geleceği

Uzun yıllardan beri karmaşık ve karmaşık süreçler geçiren sigorta sektörü yıkıcı bir değişime muhtaç durumdadır. Yatırımcılar ve girişimler de bunu kabul ediyor ve yeni adayların InsurTech sahnesine katılması muhtemel. Temel çıkarım pazardaki tüm segmentlerde aynı, arz ve talepte asırlardır süren çarpıklık nihayet düzeltiliyor ve InsurTech alanındaki dönüşüm rakipsiz.

Olumsuz tarafı? Çok hızlı bir şekilde gerçekleşiyor, bazı inovasyonlar hızla tükenecek kısa vadeli iyileştirmeler olabilir. Yukarıdaki beş şirket gibi diğerleri ise yaşamaya devam edecektir.

Kaynak:

Proov.io internet sitesinde “5 Game-Changing InsurTech Companies to Watch in 2018” başlığıyla yayınlanmış olan yazının Türkçe çevirisidir.

https://proov.io/blog/5-insurance-companies-2018/

 

Dr. Hasan Meral

Sigorta sektöründe ürün yönetimi, underwriting ve dijital pazarlama alanlarında çalıştı. Halen BNP Paribas Cardif Türkiye'de Ürün Yönetimi Müdürü olarak görev yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir