Coğrafya Mahkumları / Kitap İncelemesi

Tahmini Okuma Süresi: < 1 dakika

Jeopolitik, genç bir bilim dalı olmasına rağmen geçmişten getirdiği önemli bir mirasa sahip. Antik Yunan’dan günümüze Aristo, İbn-i Haldun gibi birçok düşünür, eserinde coğrafyanın insan ve politika üzerindeki etkilerini konu edinmiş. Günümüzde hala jeopolitiğe ilişkin ortaya atılan klasik jeopolitik teoriler ve modern jeopolitik tezler dünyamızı şekillendirmeye devam etmekte. Bu bağlamda, dünya jeopolitiğinin güncel bir yorumu olan, Evening Standart’ ın “Jeopolitik üzerine yazılmış en iyi kitaplardan biri” olarak değerlendirdiği, Tim MARSHALL’ın “Coğrafya Mahkumları” adlı kitabını inceledik.


Coğrafya Mahkumları, “Dünyanın Kaderini Değiştiren On Harita” alt başlığıyla raflarda yerini alıyor. Kitabın alt başlığında belirtilen “On Harita”, Küresel jeopolitik fay hatlarının geçtiği önemli bölgeleri ifade ediyor. Amerika Kıtası’ndan Asya’ya, Kuzey Kutbu’ndan Afrika’ya uzanan ve bulundukları coğrafyanın ağırlık merkezi olan ülkeler geniş bir perspektiften değerlendiriliyor. İlgili ülkelerin mevcut jeopolitik konumu özelinde, geçmişleriyle güçlü bağlar kurularak, dünya siyasetindeki yerleri sorgulanıyor.

Yazarın belirlediği on bölgenin tamamına yakınında, Çin’in ekonomik çıkarlarının peşine düşüp, bu bölgelerde varlığını hissettirdiği dikkatlerden kaçmıyor. Yazarın Çin’in geleceğine ilişkin öngörülerinin de, günümüzde yaşanan ABD – Çin gerilimi ile teyit edildiğini görüyoruz. Çin’in belki henüz askerî açıdan bir süper güç olamasa da ekonomik olarak bunu başardığını söyleyebiliriz. Sahi son birkaç yıldır Çinli bir teknoloji firmasının ürünü evinize girdi mi? Cevabınız “Hayır” olsa bile birkaç yıla muhtemelen değişecek.

Kitapta ayrıca, lisedeki coğrafya derslerimizden hatırlayacağımız Türkiye’nin jeopolitik konumunun getirdiği fırsatların ve tehditlerin güncel yorumunu da bulabiliyoruz. Kısaca “Coğrafya Mahkumları” nı jeopolitiğe ilgi duyan tüm okuyucularımıza tavsiye ederiz.


Bu içerik @okurus Instagram hesabı katkılarıyla hazırlanmıştır. Okurus’u Instagram’da takip etmek için tıklayın.

Dr. Behlül Ersoy

Marmara Üniversitesi’nde lisans eğitimini tamamladıktan sonra, Axa Sigorta ve Vakıflar Bankası’nda yönetici olarak çalıştı. Yüksek Lisans eğitimi sonrası kariyerine akademik alanda devam etti. Halen Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Programı Başkanlığı’nı yürütmekte olup, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Muhasebe ve Finansman Bilim Dalı’nda doktora derecesine sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir