Madame Bovary / Kitap İncelemesi

Tahmini Okuma Süresi: < 1 dakika

Yazarı Gustave Flaubert’in isminin önüne geçmiş bir 19. yüzyıl eseri… Dönemin toplum yaşamını düşünecek olursak oldukça cesur bir hikaye kaleme almış yazar. Nitekim ahlaki normlara ters düştüğü gerekçesiyle bir dönem yasaklanmış olsa da sonradan aklanmayı ve “klasikler” listesine adını yazdırmayı başarmış bir eser.


Hangi çağda olursak olalım insanoğlunun hayatını mahvetme pahasına da olsa vazgeçemediği bir mükemmele ulaşma arzusu var. İşte Flaubert, bu eserinde bu arzuyla yanıp tutuşan bir karakterle, Emma’yla tanıştırıyor bizi… Taşra hayatında yetişen Emma’nın okuduğu romanlardaki kusursuz yaşamların, tutkulu aşkların büyüsüne kapılarak gerçeklikten uzaklaşmasına, bir gün mutlaka o anlatılanlara benzer bir yaşam süreceğine olan inancına ve bu ihtirasları uğruna çıkmaz yollara sapışına tanık oluyoruz.

Bir de Emma’nın, nam-ı diğer Madame Bovary’nin kocası olan Charles diye bir karakterle tanıştırıyor yazar bizi. Karısına korkuyla karışık hayranlık besleyen bu adam saf sevgisine hiçbir zaman karşılık bulamayan, yaşantısı, giyimi, tavırları ile Emma’nın küçümsemekten kaçamadığı bir karakter. Bu iki ana karakterin etrafında şekillenen hikaye, Emma’nın sonu gelmez tutkularının peşinde koşarken felaketler zincirine sebep olan hatalarıyla devam ediyor ve hüzünlü bir finalle noktalanıyor.

Kendisiyle birlikte kocasını ve kızını da bu hatalar çığının altında bırakan Madame Bovary, her ne kadar kötü bir karakter gibi görünse de aslında yazarın kadın ruhunun derinliklerini ustaca betimlediğini inkar edemeyiz.


İncelemeyi Yazan: Merve Gültekin Ersoy

Bu içerik @okurus Instagram hesabı katkılarıyla hazırlanmıştır. Okurus’u Instagram’da takip etmek için tıklayın.

Dr. Behlül Ersoy

Marmara Üniversitesi’nde lisans eğitimini tamamladıktan sonra, Axa Sigorta ve Vakıflar Bankası’nda yönetici olarak çalıştı. Yüksek Lisans eğitimi sonrası kariyerine akademik alanda devam etti. Halen Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Programı Başkanlığı’nı yürütmekte olup, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Muhasebe ve Finansman Bilim Dalı’nda doktora derecesine sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir