Momo / Kitap İncelemesi

Tahmini Okuma Süresi: < 1 dakika

Yetişkinlere bir masal… Momo… Nasıl da geç kalmışız okumaya… Oysa ne ince, ne derinlikli bir hikayesi varmış. Başarısı hiç de tesadüf değilmiş meğer!


Günlük hayatın koşturmacası içinde hangimiz farkına varıyoruz yitirdiğimiz zamanın? Çoğu zaman asık suratla aynı rutinde yaşayıp giderken, kaçımız keyif aldığımız anlara ayıracak yeterince zaman bulamamaktan şikayet etmiyor? Bir yarıştaymışcasına koşturup durur, para, statü, deneyim biriktirmeye çalışırken, hayal gücümüze, sevdiklerimize, bizi mutlu eden şeylere ayırdığımız zaman giderek azalmıyor mu?

İşte buradan hareketle enfes bir masal fısıldıyor kulaklarımıza Michael Ende bu kitabıyla. Rüya görür gibi okuyoruz her satırındaki fantastik maceralarını Momo’nun. Ve kitap bittiğinde rüyanın aslında bir kabus olduğunu, tam da o kabusun içinde farketmeden yaşadığımızı hissediyoruz gerçek yaşamlarımızda.


Zaman algısını kocaman bir metafora dönüştüren bu masalda durup düşüneceğimiz, tekrar tekrar okuyacağımız, hak vereceğimiz ne çok bölüm var. Bize gözümüzü açmamızı, kabusu sona erdirmemizi, içimize dönüp, içimizdeki o müziğe kulak vermemizi hatırlatıyor her seferinde. Çünkü sahip olduğumuz tek zenginlik belki de hiç bitmeyecek sandığımız, zaman. Dün artık bitti… Yarın bir muamma… Bugün ise bize verilmiş bir hediye… Onu nasıl değerlendireceğimiz ise bize kalmış! Bize ayrılan o sürenin sonuna gelince pişmanlık yaşayıp yaşamamak tamamen bu anla, şimdiyle ilgili!

İçinizdeki müziği yeniden duyabilmek için gecikmeden okuyun bu masalı…


Bu içerik @okurus Instagram hesabı katkılarıyla hazırlanmıştır. Okurus’u Instagram’da takip etmek için tıklayın.

Dr. Behlül Ersoy

Marmara Üniversitesi’nde lisans eğitimini tamamladıktan sonra, Axa Sigorta ve Vakıflar Bankası’nda yönetici olarak çalıştı. Yüksek Lisans eğitimi sonrası kariyerine akademik alanda devam etti. Halen Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Programı Başkanlığı’nı yürütmekte olup, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Muhasebe ve Finansman Bilim Dalı’nda doktora derecesine sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir