Sigortacılıkta Alternatif Dağıtım Kanalı Stratejileri – Övünç Özbilgiç

Tahmini Okuma Süresi: 2 dakika

Sigorta Strateji Sohbetleri’nin bu bölümünde konuğumuz Cigna Türkiye Pazarlama Grup Müdürü Övünç Özbilgiç. Kendisi ile sigortacılıkta alternatif dağıtım kanalı stratejilerini ve ileri analitik uygulamaların bu alanda ne şekilde kullanılabileceğini konuştuk.

İleri Analitik Uzmanı ve Veri Bilimci Yiğit Şener tarafından hazırlanan ve sunulan programda ele alınan konu başlıkları şöyle;


1- Sigorta sektöründe çok çeşitli alanlarda çalışmış ve birçok önemli projeyi hayata geçirmiş birisin. Sanırım hepsinin de ortak yönü verinin ve analitik uygulamaların yoğun şekilde kullanımı. Ben özellikle de alternatif dağıtım kanalları alanındaki projelerinizi sormak istiyorum. Bu alanda uluslararası ödüller aldığınızı da biliyorum. Bize bu projelerin detaylarından bahsedebilir misin?

2- Özellikle speech to text analizi konusu çok ilgimi çekti. Konuşmayı metne dönüştürmek veri analizi anlamında nasıl bir avantaj sağlıyor. Bize birkaç uygulama örneği verebilir misin?

3- Konuşmayı analiz edilebilir bir veriye dönüştürmek size çok değerli iç görüler kazandırmış olmalı. Peki, tüm bu edindiğin bilgilerle bize anlatır mısın? Türk insanı genel olarak sigorta şirketlerinden ne bekliyor? Hangi hizmetlerden memnun? Nelerden nefret ediyor?

4- Sigorta sektöründe dijitalleşme çok konuşulan ancak az ilerleme kaydedilen bir konu. Sigorta söz konusu olduğunda uçtan uca dijital satılan poliçelerin payının çok düşük olduğunu biliyoruz. Genellikle dijitalde başlayan başvurular çağrı merkezi üzerinde tamamlanıyor? Sence neden insanlar illaki bir insanla konuşmak istiyorlar. Ve bu durum sigorta sektörü için bir avantaj mı yoksa dezavantaj mı?

5- Büyük veri, makine öğrenmesi, yapay zekâ son yıllarda sigorta sektöründe de oldukça popüler ama nadiren altı doldurulabiliyor. Dünya örneklerine baktığında senin bu alanda sigorta sektörünü değiştirebileceğini düşündüğün bir uygulama var mı? Sence böyle bir uygulama Türkiye’den çıkabilir mi?


Sigorta Strateji Sohbetleri Spotify

Sigorta Strateji Apple Podcast

Sigorta Strateji Google Podcast

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir