Sigortacılık ve Aktüerya Bilimleri Bölüm Tanıtımı 2022

Tahmini Okuma Süresi: < 1 dakika

Sigortacılık ve Aktüerya Bilimleri, belirsizlik durumunda sigorta prim ve rezervlerini tespit etmek amacıyla istatistiksel ve matematiksel yöntemleri kullanarak her türlü risk ölçüm ve hesaplamalarını kapsamaktadır. Başta enflasyon olmak üzere ekonomik etkiler, sigorta şirketindeki üretimin niteliği ve kapasitesi, mevzuat, sosyal ve politik etkenler, şirketin risk kabul politikaları, poliçe ve ürün özellikleri gibi belirsizliği artıracak yönde gelişen birçok iç ve dış faktörün etkisinden dolayı hesaplamalar uzmanlık düzeyinde bir bilgi birikimi gerektirmektedir.

Sigortacılık ve Aktüerya eğitiminin amacı, olasılığın matematiksel teorisi ve bileşik faiz teorisinin uygulamasında gerekli analitik beceri ve bileşenleriyle; yatırım, hayat sigortası, genel sigorta problemlerinin ve kapsamlı hesaplama yetkinliği ve yeteneği gerektiren her türlü uygulama probleminin çözümlenmesinde kullanılan istatistiksel teknikler ile öğrencilerini eğitmek ve donatmaktadır.

Bölüm mezunları, sigorta sektörünün yanı sıra finans kuruluşları, danışmanlık firmaları, kamu kurumları ve üniversitelerde çalışma olanaklarına sahiptir. Mezunlar, “Aktüerler Yönetmeliği” uyarınca yapılmakta olan aktüerlik sınavları ile imza yetkisine sahip Aktüer unvanını da alabilir. Bankacılık, sosyal güvenlik, emeklilik ve mortgage sistemleri gibi gelişen piyasalar aktüerler için büyük kariyer fırsatları sunmaktadır.

Bu eğitim programı ülkemizde bir üniversitede sunulmaktadır.


Ondokuz Mayıs Üniversitesi
Türü Devlet
Fakülte/Yüksekokul Bafra İşletme Fakültesi
Puan Türü EA
Toplam Kontenjan 41
0,12 Katsayı ile Yerleşen Son Kişinin Puanı
2021 Başarı Sıralaması

Bölüm ile ilgili bilgi: https://bif.omu.edu.tr/tr/akademik/akademik-birimler/%20insurance%20and%20actuarial%20sciences

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir