Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik Bölüm Tanıtımı

Tahmini Okuma Süresi: 2 dakika

Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik bölümü her geçen popülaritesi artan ve sigortacılık ve sosyal güvenlik alanlarına uzman ve yetişmiş eleman yetiştirilmesini amaçlayan bir bölümdür. Sigortacılık ekonomik, ticari ve mesleki faaliyetler, doğal felaketler, sağlık ve gelir güvencesi gibi alanlarda muhtemel risklere karşı modern bir risk dağıtma yöntemidir. Bu alandaki hizmetler gitgide çeşitlenmekte, yeni yöntemler geliştirilmekte ve kurumsal düzenlemeler yapılmaktadır. Sigortacılık, bütün dünyada hızla büyüyen önemli sektörlerdendir.

Bölümde temel düzeyde işletme, muhasebe, bilgi teknolojileri ve hukuk derslerinin yanı sıra, uzmanlık düzeyinde şu konular okutulacaktır: Sigorta İşlemleri ve Türleri, Ekonomi ve Sigorta, Finansal Analiz, Sigorta Muhasebesi, Aracı Sigorta İşletmeleri, Vergilendirme, Risk Yönetimi, Emeklilik ve Gelecek Planlaması, Finansal Hesaplar ve Hayat Sigortası, Sigorta Çeşitleri, Sosyal Güvenliğe Giriş, Sosyal Güvenlik Hukuku, Sosyal Güvenlik Sistemleri, AB’de Sosyal Güvenlik, Sosyal Güvenliğin Güncel Sorunları, Güvenlik Uygulamaları Denetimi, Sigorta Branşları, Bireysel Emeklilik, İş Sağlığı ve İş Güvenliği, Aracı Sigorta İşletmeleri

Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik bölümü mezunları, bankalarda, sigorta kuruluşlarında, SGK Müdürlüklerinde, özel ve kamu kurumlarının muhasebe ve finans bölümlerinde çalışabilmektedirler. Sosyal güvenlik uzmanının gereksinim duyulduğu tüm işletmelerde ve sigorta işlemlerinin yapıldığı veya bu işlemlere aracılık eden kuruluşlarda çalışabilmektedirler. (Kaynak Düzce Üniversitesi)

Bu eğitim programı ülkemizde iki üniversitede sunulmaktadır.


Düzce Üniversitesi
Türü Devlet
Fakülte/Yüksekokul İşletme Fakültesi
Puan Türü EA
Toplam Kontenjan 62
0,12 Katsayı ile Yerleşen Son Kişinin Puanı 229,18799
2019 Tavan Puan 287,84558

 Bölüm ile ilgili bilgi: http://ssg.if.duzce.edu.tr/Sayfa/5355/bolum-hakkinda


KTO Karatay Üniversitesi 
Türü Vakıf
Fakülte/Yüksekokul İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
Puan Türü EA
Toplam Kontenjan 12
Burs Türü Burslu
0,12 Katsayı ile Yerleşen Son Kişinin Puanı 246,12475
2019 Tavan Puan 299,71613

Bölüm ile ilgili bilgi: https://www.karatay.edu.tr/BolumProfili/SSGV.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir