Romanlardaki Sigortacılar: Franz Kafka

Baş kahramanları sigortacılar olan, yerli ve yabancı romanları incelediğimiz yazı dizimizin son durağı Kafka ve onun ölümsüz eserleri… Franz Kafka’yı tanımayanımız yoktur sanırım… Kaçımız Hukuk Doktorası olan Kafka’nın “Sigortacı” olduğunu biliyoruz?

Sigortacı olup da bunu bilmeyenimiz de pek azdır. Peki, biyolojik ölümünden sonra entellektüel evrende ölümsüzlüğü yakaladığı eserlerinde gizlenen sigortacıları? Ya da enfes bir edebi üslubla yazılmış, yeni risklerin sigorta teminatına alınmasına ilişkin resmi yazışmalarını, kimler biliyor?

Sigortacı Kafka’nın Zihni

Şüphesiz Kafka’nın zihinsel ikliminin oluşmasına “Sigortacılık Mesleği”nin katkısı büyük…Sigortacılığa henüz adım atmadığı 1907 Ekim’inde Viyana’daki genç bir kadına yazdığı mektupta, ” Sigorta dünyası bütünüyle ilgimi çok çekiyor” diyordu. Neyse ki çok beklemeden o dünyaya, 1908’de Prag İşçi Sigortası Kurumu ile girecektir. Bu kurumda Aktüerya, Kaza gibi servislerde çalışarak, üzerine sigortacılığın kokusu sinmiş Dönüşüm, Dava, Şato ve diğer eserlerini insanlığa kazandıracaktır.

Avusturya İşçi Kaza Sigortası Yasası 1887 yılında ilan edilmiştir. İlgili yasaya göre, kısmen Alman kısmen kendine özel bir İşçi Kaza Sigortası modeli ortaya çıkmıştır. Özellikle kaza sigortasının finansmanı Alman modeli olan, düşük primlerle başlayıp kademeli olarak artan, kısa vadeli hasarların karşılanması yerine güvenilir istatistiklere dayanan gelecekteki hasarları daha iyi tahmin edebilen, İngiliz Sigorta Modeli’ni benimsemiştir. İngiliz Modeli’nin önemi güçlü istatistiklerle ödenen primlerin arasındaki kolerasyona dayanıyordur. Sorun ise, Avusturya endüstriyel kaza riskleriyle ilgili neredeyse hiç istatistiki bilgi yoktur. Bu da güvenilir olmayan, gerçeklikle bağı çoktan kopmuş rakamların ortaya çıkmasına sebep olmuştur.

Kafka’nın Mahkemeleri

Kafka bu durumu, bir çok romanında kullandığı ve edebiyat yazınına “Kafkaesk-gerçeklikten kopuş” metaforuna uygun olarak, 1911’de Kuzey Bohemya gazetesi Tetschen-Bodenbacher Zeitung’de iki uzun makale ile anlatır. Yine bu yasanın hukuki anlaşmazlıklara yönelik uygulalamarda öngördüğü temyizsiz keyfi mahkemeleri, Kafka’nın Dava’sındaki tavanarası mahkemeleridir.

Benzer bir izdüşüm, Kafka’nın son romanı Şato’da Kadastrocuyu Kafka’nın Bohemya çiftliklerinde sabit oranlı sigortaya uygun bir kadastro işlemi için yaptığı yazışmalarda da görüyoruz.

Franz Kafka, adına onlarca araştırma yapılan, adına enstitüler kurulan çok önemli bir yazar… Fakat çok az araştırmacı Kafka’nın zihnine girerek sigortacılık geçmişini kurcalamış. Bunların arasında yaptıkları titiz çalışma ile, S. Corngold, J. Greenber ve B. Wagner’ın “Franz Kafka Ofis Yazıları”, dikkat çekiyor. Eğer siz de sigortacı bir Kafka severseniz, bahsettiğimiz unutulmaz Kafka eserlerinin tahlilleri ve daha fazlası için vakit kaybetmeden bu tuğla ebat eserin siparişini vermelisiniz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir